Jak zwiększyć zaangażowanie na Instagramie i przyciągnąć więcej obserwatorów?

Zastanawiasz się jak to jest, że niektórzy mają ogromną ilość komentarzy pod postem, jeszcze więcej polubień, a ich liczba obserwatorów pojawia się w Twoich marzeniach? Nie martw się nie jesteś sama! Duże zaangażowanie i rzesza obserwatorów to marzenie nie jednego Instagramera, ale tez nie wiele osób wie, że wszystko buduje się powoli…jeśli chce się to zrobić uczciwie.

Trzeba przyznać, że z tego co mówi historia Instagrama, kiedyś dużo łatwiej budowało się konta i zaangażowanie naszych obserwatorów bo po prostu było mniej kont czy firm, które walczą o naszą uwagę. Czy stało się to jednak niemożliwe? Absolutnie nie! Moim zdaniem prawda zawsze wygra i jeśli tylko my będziemy z pasją tworzyć nasz content, słuchać i rozmawiać z ludźmi to nasz wysiłek zawsze się obroni. Ale do rzeczy! Przedstawiam Ci parę moich wskazówek, które mogą wpłynąć na wzrost zaangażowania Twoich obserwatorów, a nawet pozyskać nowych!

#1 Zacznij rozmawiać z obserwatorami na Instagram Stories!

Jak to zrobić? (Przypominam Ci o poprzednim artykule “Insta Stories – czy robisz to dobrze?“). Nie chodzi mi tylko o mówienie do telefonu i wrzucanie naszych wypocin, żeby ludzie mogli cokolwiek posłuchać. Mówię o dzieleniu się wiedzą, wartościami życiowymi albo po prostu polecaniu fajnych produktów, które sama używasz i poleciłabyś najlepszej przyjaciółce. Do tego warto, aby dodać naklejki, które Instagram od dawna nam proponuje. Zadaj pytanie w ankiecie czy może ktoś też używał tej super pomadki albo czy chce się dowiedzieć coś więcej o nauce szydełkowania. Zadaj pytanie i pozwól podzielić się opinią Twoich słuchaczy. Uwaga! Jeśli Twoim pytaniem było np “Jaki kolejny artykuł chciałbyś przeczytać na moim blogu?” to wiedz, że teraz musisz usiąść i napisać go na wybrany przez obserwatorów temat (tak jak ja robię to teraz 😉 ). Ważne abyś nie zostawiała pustych odpowiedzi bo ludzie w końcu stwierdzą “Eeee nie odpowiadam jej/jemu bo nigdy nie ma zwrotnej odpowiedzi…”

#2 Pisz szersze wypowiedzi pod postami

Czy wiesz, że masz aż 2200 znaków na swoja wypowiedź pod postem? Wykorzystaj je dobrze bo Instagram mierzy ile Twój obserwator spędził czasu na danym poście! Nie mówię, że za każdym razem trzeba pisać opowiadanie, ale nawet napisanie całego zdania zamiast paru emoji wpływa lepiej. Pomocne mogą być pytania, które możesz sobie zadać przy publikowaniu każdego postu, mianowicie: “dlaczego ten post/ zdjęcie jest ważne? czy w jakiś sposób mogę kogoś zainspirować?” Możesz podzielić się swoimi przemyśleniami, historią dzisiejszego dnia czy opisać książkę, którą czytałaś i która dała Ci do myślenia. Przyznaję, pisanie dłuższych wypowiedzi jest czasem trudne. Ale fakt, że ktoś pod tym postem napisze: “super sprawa, zainspirowałaś mnie!” albo zostawi prywatną wiadomość, że też ostatnio nad tym się zastanawiał i pokazałam inny punkt widzenia, sprawia, że wolisz dodawać mniej postów, ale bardziej wartościowych.

#3 Oznaczaj swoje Instagram Stories

Zachęcam Cię do używania oznaczeń zarówno osób jak i miejsc na swoim Instagram Stories. Tak niewiele, a tak dużo dobrego może zdziałać! Dodając lokalizację pojawiasz się w stories dedykowanych dla tego właśnie miejsca. To szansa, żeby zobaczyły Cię nowe osoby i być może odwiedziły Twój profil. Oznaczając osobę, z która jest związane dane stories dajesz szanse na udostępnienie tej relacji u oznaczonego, a to zawsze szansa, że zobaczę Cię nowe osoby.  Oczywiście dodawanie hashtagów rządzi sie tymi samymi prawami jak lokalizacja czy oznaczanie osób.

#4 Zwróć uwagę na dodawane hashtagi

Masz możliwość dodania aż 30 hashtagów do jednego posta. Czy dodawać aż tyle? Nie ma jakiejś magicznej liczby, która najlepiej działa. Moim zdaniem po prostu liczy się ich ilość a nie jakość. A jakich używać? Szczęśliwi Ci, którzy pod każdym postem mają już statystyki dotyczące użytych hashtagów (takich jak na zdjęciu obok). Możesz wtedy sprawdzać i porównywać jaki ruch generują poszczególne #. Ważne, aby nie używać super dużych hashtagów jeśli masz mniejsze konto bo po prostu zginiesz wśród dodawana pod nim falą zdjęć. Jeśli szukasz inspiracji to polecam wejść na dany # i zaraz u góry pojawią się “powiązane”. Ponadto warto sprawdzać czy hashtag, który chcesz dodać nie jest zakazany! Co to znaczy? Znaczy to tyle, że pod nim nie ukaże się Twoje ani żadne inne nowe zdjęcie ponieważ treści pod tym znacznikiem było już zbyt dużo lub były one zgłaszane jako spam.

#5 Odpowiadaj na wysyłane wiadomości i komentarze

Nic mnie bardziej nie denerwuje, jak napisanie do kogoś wiadomości albo zadanie pytania w komentarzu i nic. Cisza. Może są to proste i oczywiste rzeczy ale czasem one w ogóle nie mają miejsca… Relacja z obserwatorami jest bardzo ważna jeśli chcemy, aby ich liczba nie malała, a nawet wzrastała. W dzisiejszych czasach, gdy jesteśmy przepełnieni informacjami z zewnątrz dużo łatwiej jest kliknąć “unfollow” gdy coś nam się nie spodoba.

Co zrobić, żeby Twoje konto szczyciło się zaangażowaniem, a liczba followersów rosła? Twórz ciekawe posty, które mogą zainteresować ludzi, dodawaj lokalizację i wartościowe hashtagi oraz warto być systematycznym w swoich działaniach. Przede wszystkim bądź sobą i bądź szczera w tym co robisz bo szczerość jest największą wartością, nie tylko Instagrama 😉 Ach no i jeszcze warto śledzić statystyki, żeby kontrolować czy nasze działania nie idą na marne (“5 statystyk Instagrama wartych do śledzenia“).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Paulina Kasprzyk

Social Media