Jak poprawnie używać hashtagi? cz. 1

To pytanie, które niemal śni się po nocach osobą, które chcą działać na Instagramie i odnosić swoje sukcesy. Szkół i porad jak używać hashtagów jest chyba tysiące natomiast ja przedstawię Ci moje praktyki i spostrzeżenia co działa na moim profilu. Zapraszam na pierwszą część lektury!

Czy w ogóle zastanawiałeś się czym są hashtagi? Jaki jest ich sens?

Hashtag to znak, który ma na celu określenie kategorii naszego zdjęcia, przypisania go do odpowiedniej grupy. Używanie hashtagów jest ważne bo tylko dzięki nim nasze zdjęcie może być zauważone wśród miliona publikowanych postów.

#1 Wielkość hashtagów

Używać tych największych czy wręcz przeciwnie? Moim zdaniem to zależy od wielkości konta. Dla mniejszych kont polecam używać hashtagów, które mają mniejszą ilość zdjęć pod sobą, np do 10 000 czy nawet mniejsze. Istnieje większa szansa, że nasze zdjęcie trafi do wyróżnionych i nie przypadnie wśród miliona zdjęć innych użytkowników, którzy też użyli tego znacznika. Przyznam szczerze, że na swoim koncie używam różnej wielkości hashtagów, ale nigdy tych powyżej pół miliona. Czasem użyty przeze mnie znacznik ma 2 tysiące zdjęć, a czasem 20 tysięcy.

#2 Liczba hashtagów

Limit jaki możemy dodać to 30 znaczników. Nie ma jakiejś magicznej liczby, która sprawi, że przybędzie nam serduszek i obserwatorów. Według mnie, jak we wszystkim, liczy się jakość, a nie ilość, ale z drugiej strony dlaczego nie wykorzystywać możliwości jaką daje Instagram i użyć 30 hashtagów. Czasem pod moim zdjęciem możesz znaleźć maksymalną liczbę znaczników, a czasem używam ich np połowę. Działa to bardzo różnie i widzę, że liczba hashtagów nie wpływa na zasięg, a bardziej liczy się własnie jakość tego znacznika.

#3 Gotowe zestawy hashtagów

Kiedyś myślałam, że będę sprytna i stworzyłam gotowy zestaw hashtagów, który pasował do większości moich zdjęć. Później dopiero przeczytałam, że Instagram nie lubi takich działań, czyli dodawanie tych samych setów do zdjęć, bo uważa takie działanie za SPAM. I rzeczywiście. Po szerszej obserwacji i używania różnych hashtagów moje zasięgi wzrosły. Dlatego nie polecam używania gotowych list i przeklejania ich do zdjęć. Idąc za ciosem, warto wiedzieć, że dla algorytmu Instagrama lepsze jest wpisywanie ręcznie hashtagów niż wklejanie wcześniej przygotowanego setu.

#4 hashtag zgodny ze zdjęciem

Już od dłuższego czasu mamy możliwość śledzenia hashtagów. Niesie to za sobą wiele korzyści bo możemy w ten sposób dotrzeć do nowych osób, które obserwują dany znacznik. Niestety, niesie to też ze sobą pewne ryzyko. Osoba, która widzi nasze zdjęcie może je zgłosić bo według niej ten hashtag nie odpowiada temu co jest na zdjęciu. Chodzi mi o to, że musisz pamiętać, aby używać hashtagów właściwie czyli dodając zdjęcie z kotem nie dajesz np #doglover albo #govegan do soczystego burgera 😀 Szanujmy te kategorie bo osoby, które śledzą dany hashtag, zaobserwowały go bo dany temat je interesuje.

Sposobów i zasad używania hashtagów jest wiele, dlatego już dzisiaj zapraszam Cię na kolejną część tego postu, która pojawi się w przyszły poniedziałek 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Paulina Kasprzyk

Social Media