Jak zrobić dobre zdjęcie telefonem?

Dawno, dawno temu, kiedy zaczynałam swoją przygodę z robieniem zdjęć myślałam, że potrzebuje super aparatu, co najmniej dwóch obiektywów i nie wiadomo czego, żeby robić ładne zdjęcia. Kiedyś nawet “bawiłam” się w robienie zdjęć lustrzanką, ale życie zweryfikowało, że noszenie dużego aparatu w dzisiejszych czasach po prostu się nie sprawdza… Co więc zrobiłam? Nauczyłam się robić zdjęcia telefonem przy użyciu paru trików. Przeczytaj o nich poniżej 😉

Dodam jeszcze na wstępie, że nie jestem fotografem i nie są to nie wiadomo jakie rady, ale ja dzięki nim ułatwiłam sobie życie, więc mam nadzieję, że Tobie też chociaż jedna z nich coś podpowie.

#1 Ustawienie siatki

Kompozycja zdjęcia jest bardzo ważna. Spotkałam się w tym temacie kiedyś z tzw. zasadą trzech. Nie martw się ja na początku też nie wiedziałam o co chodzi. Zasada ta pozwala podzielić obraz na 3 części. Cel jest taki, aby najciekawsze aspekty znalazły się na przecięciu siatki.

#2 Pomyśl o świetle

Po moich wielu próbach robienia zdjęć okazało się, że lepiej jest zrobić zbyt ciemne zdjęcie niż prześwietlone. To ciemne zawsze da się uratować i trochę rozjaśnić w aplikacji czy nawet na Instagramie, a z jasnym już nic nie zrobisz. Kiedy robisz zdjęcie po prostu wystarczy dotknąć ekranu w ciemniejszych i jaśniejszych częściach ujęcia, aby ręcznie zrównoważyć ekspozycję.

#3 Tło ma znaczenie

Nic tak nie denerwuje jak zrobienie ładnego zdjęcia i nagle okazuje się, że w tle pojawiło się coś co burzy całą koncepcje zdjęcia. Warto najpierw sprawdzić w kadrze samo tło, a najlepiej jeśli osoba, która robi Ci zdjęcie miała nieco więcej cierpliwości i zrobiła parę kadrów w ruchu. Poruszając się przed aparatem masz większą możliwość zrobienia dobrego ujęcia.

#4 Użyj funkcji robienia zdjęć w Lightroom’ie

To ostatnie moje odkrycie. Oprócz możliwości obrabiania zdjęć w Adobe Lightroom możesz także robić zdjęcia przez tą aplikację. W lewym dolnym rogu od razu zmień opcję na Pro. Od razu zobaczysz różnicę!

To moje małe tipy jak poprawić jakość robionych zdjęć i jak niewielkim wysiłkiem polepszyć wygląd swojej siatki. Masz jakieś swoje sprawdzone sposoby? Podziel się w komentarzu, chętnie nauczę się czegoś nowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Paulina Kasprzyk

Social Media