Jak odnieść sukces na Instagramie – @glinska_beata

Beata swoje działania na Instagramie zaczęła już jakiś czas temu, ale żeby odnieść sukces musiała trochę poczekać. Szczerze opowiada o swoich porażkach, botach czy przemyśleniach na temat działań w aplikacji. Zapraszam Cię na dawkę wiedzy i inspiracji od kobiety, która na Instagramie (i nie tylko) “pomaga innym przejść z etatu na własny biznes”.

Jak się zaczęła Twoja przygoda z Instagramem?

Moja przygoda z IG zaczęła się bardzo dawno temu. Myślę, że będzie to jakieś 5 lat, gdy prowadziłam swój pierwszy biznes tradycyjny. Pod nazwą @bgarthandmade kryły się ręcznie wyrabiane bransoletki.
Pamiętam jak działałam wtedy metodą prób i błędów i próbowałam zaistnieć i przebić się… Niestety bezskutecznie. Nie rozumiałam o co chodzi do końca z tymi # i jakimi prawami rządzi się IG. W pewnym momencie inspirując się innymi bardzo rozwiniętymi profilami zrozumiałam, że mój profil był bardzo monotonny. Wrzucałam tam tylko zdjęcia moich wyrobów i ich opisy…Żadnej wartości… nic co mogłoby zatrzymać daną osobę przy mnie na dłużej. Zaczęłam wtedy pokazywać od czasu do czasu również siebie i moje życie rodzinne. Wrzucałam inspirujące posty. To spowodowało, że mój profil zaczął zbierać co raz więcej obserwatorów.
W momencie, gdy zdecydowałam o zakończeniu biznesu tradycyjnego i przejście do biznesu sieciowego wiedziałam już, że nie chodzi tylko o wstawianie zdjęć produktów. Chodzi przede wszystkim o budowę
marki osobistej. Bardzo mocno zaczęłam wtedy inwestować w edukacje. Szkoliłam się, czytałam różne artykuły, oglądałam webinary, przeszłam kursy – wszystko co było związane z Instagramem. Chłonęłam wiedzę garściami. Wszystko od razu stosowałam w życiu dzięki czemu widziałam co sprawdza się u mnie pod kątem mojej działalności a co nie.
Mój obecny profil @glinska_beata buduje od ponad 3 lat. Przeplatam tam biznes, zdrowie i life style. Dzięki temu, że jest różnorodny – nie jest nudny.
Zrozumiałam schemat działania i rządzące się tam prawa i obecnie 80% moich działań skupiam właśnie na IG 🙂

Czy masz jakiś schemat publikowania postów? Czy planujesz je wcześniej czy może publikujesz “ręcznie” każdego dnia?

Posty planuje z wyprzedzeniem. Stworzyłam do tego planner na całe 28 dni jeżeli chodzi o posty i relacje. Następnie w jeden dzień tyg np. w niedziele tworze kilka treści i dobieram grafiki. Dodaje wszystko na IG i zapisuje w wersji roboczej. Później w dany dzień gotowy post po porostu tylko udostępniam. Bardzo mi to ułatwia pracę i dzięki temu oszczędzam czas.

Jak udało Ci się zbudować taka duża publiczność? Czy myślisz, że to że publikujesz często przyczyniło się do tego?

Bardzo wiele osób patrzy na swoje działania przez pryzmat kont z dużą publicznością i myślą sobie ” no tej to łatwiej się przebić kiedy ja będę tyle mieć”. To duża pułapka.

Tak naprawdę liczy się jakość a nie ilość obserwujących.


Sama, gdy otworzyłam swoje drugie konto wiedziałam, że nim zaistnieje to minie sporo czasu. Poznałam wtedy jednego chłopaka, który bardzo mocno zachwalał mi automatyzację IG czyli tzw “BOTY”. Nie były one wtedy aż tak bardzo znane jak teraz. Wydawało mi się to bardzo intrygujące.
Stwierdziłam, że spróbuję. Po kilku tygodniach publiczność bardzo wzrosła, komentarze i reakcje też. Jednak bardzo szybko zdałam sobie sprawę, że jakość tych osób pozostawia wiele do życzenia. W dużej mierze były to osoby, które nigdy nie byłyby zainteresowane tym co robię. Nie podobały mi się automatyczne odpowiedzi w komentarzu, automatyczne głosy w relacji, czy naklejkach. Wiem, że niektórzy chwalą sobie taki model działania. Nie mnie to oceniać.
Gdy zrezygnowałam z BOTA zauważyłam jak odbiło się to negatywnie na moich zasięgach. Odbudowywałam wszystko na nowo i musiałam zrobić przesiew w odbiorcach. Sporo pracy mnie to kosztowało. Zdecydowanie lepiej pracuje mi się na autentyczności i relacjach. Jest to o wiele bardziej spójne ze mną. Mam kontakt z drugim człowiekiem , mogę z kimś się przywitać i widzę jak samą mnie teraz irytują boty na moich relacjach. Największe wzrosty zauważyłam w momencie, gdy zaczęłam kręcić story każdego dnia. Nie było łatwo się przełamać i wiem, że wiele osób ma z tym problem, ale odkąd się odważyłam to całkowicie zmieniło wszystko na lepsze. Wzrosły zasięgi, zainteresowanie oraz w końcu zebrałam społeczność o podobnych zainteresowaniach 🙂

Czy masz swój sposób na używanie #? Czy masz gotowe sety?

Na początku długo szukałam hashtagów ręcznie w wyszukiwarce po największej ilości. Później zaczęłam używać programu IQHashtags i stworzyłam gotowe sety na różne typy postów. Mam je zapisane w notatniku i po prostu kopiuję do danej grafiki 🙂
Polecam wypróbować 🙂

Dodajesz Insta stories i filmy na Igtv. Czy to miało jakiś wpływ na rozwój Twojego konta pod względem liczby obserwujących czy zaangażowania?

Z pewnością. Tak jak już wspomniałam. Zaczęło się od relacji i robię je codziennie od 2 lat blisko. Gdy dodaje film na IGtv Mam 4x większą oglądalności niż np na fb.
Świetne narzędzie, które bardzo mocno wpływa na odbiorców oraz zasięgi.

Czy masz jakieś plany na dalszy rozwój Instagrama?

Oczywiście! Nie znam lepszego narzędzia do pracy, nawiązywania nowych kontaktów. Znaczna większość osób z mojego zespołu pochodzi właśnie z IG 🙂 Przez te lata tyle się nauczyłam, że postanowiłam pójść o krok dalej!
W przeciągu najbliższych kilku miesięcy mam w planie wydać swój kurs online który w dużej mierze będzie dotyczył działań na IG !
Stwierdziłam, że po tylu latach doświadczeń czas podzielić się tym na szerszą skalę 🙂

Czy masz jakieś porady dla osób, które zaczynają swoją przygodę z Instagramem?

Jak najbardziej.
Przede wszystkim zadbaj o swoje zdjęcie profilowe, nazwę oraz biogram.
Bądź autentyczna w tym co robisz. Nie staraj się być perfekcyjna za wszelką cenę bo inni to wyczują.
Ludzie mają dosyć wyidealizowanych profili. Jesteś wyjątkowa taka jaka jesteś więc nie próbuj udawać
kogoś innego.
Dziel się częścią swojej historii, to najbardziej inspiruje innych 🙂
Nagrywaj relacje oraz filmy. (Dziś same posty już nie wystarczą.)
Określ swoją grupę odbiorców. Jeżeli nie wiesz do kogo chcesz trafić to nie trafisz do nikogo.
Działaj systematycznie, bądź wytrwała i miej z tego FUN ;)!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Paulina Kasprzyk

Social Media